Pogoda jutro Pogoda Poznań
1-7
35 lat Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Poznaniu POD PATRONATEM EPOZNAN.PL
EVENT
Sobota 15 grudnia 2018

Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie
grudzień
pnwtśrczptsond
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Poznański Oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami powstał w 1983 roku z inicjatywy 
dr Janusza Lehmana i pierwszego prezesa prof. Witolda Maisela. Na jego pierwszych zebraniach opracowano wieloletni program działania, który zakładał popularyzację idei ochrony zabytków poprzez liczne spotkania, konferencje, wystawy i wydawnictwa. Ważnym elementem programu jest monitoring zabytków zagrożonych, który w wielu przypadkach stanowi podstawę do wszczęcia interwencji u służb konserwatorskich.
Do najbardziej spektakularnych działań oddziału poznańskiego należą inicjatywy zmierzające do renowacji lub odtwarzania zniszczonych obiektów. Z odnalezionych elementów odtworzono „Studnię Taschnera”, która obecnie stoi przed budynkiem Muzeum Etnograficznego. Z inspiracji Towarzystwa, które znalazło sponsorów, odtworzono trzy studnie na Starym Rynku w Poznaniu, bez których trudno wyobrazić sobie dzisiejszy rynek. W Katedrze Poznańskiej zrealizowano wielką rocznicową płytę ku czci króla Przemysła II, oraz epitafium wykute w piaskowcu króla Mieszka II. 
W realizacji jest płyta epitafijna księcia Kazimierza Odnowiciela. Tym samym wszyscy władcy 
i królowie Polski pochowani w Katedrze zostaną godnie uwiecznieni w tej najważniejszej z katedr w naszym kraju.

Jedną z najtrudniejszych zadań Towarzystwa, był czynny udział w pracach nad restauracją Zamku Królewskiego w ramach Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego w Poznaniu. Przeciągające się dyskusje nad formą oraz przeszkody proceduralne spowodowały, że sam proces odbudowy był rozciągnięty na kilkanaście lat.

Każdemu ważniejszemu wydarzeniu, którego organizatorem było Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Poznaniu, towarzyszyło specjalnie redagowane pod kierunkiem prof. Piotr Kraszewskiego wydawnictwo okolicznościowe. Pomocy organizacyjnej udzielała Biblioteka Raczyńskich.

15.12.2018 roku w Sali Lubrańskiego w UAM odbędzie się Gala Jubileuszowa, 
na której Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Poznaniu zaprezentuje swój dorobek oraz wręczy medale zasłużonym osobom, które wspierały działania nakierowane na ochronę dziedzictwa kulturowego Wielkopolski. Zostanie zainaugurowany Konkurs im. Zbigniewa Zielińskiego 
za najlepiej zrewitalizowany obiekt zabytkowy. Podczas Gali Jubileuszowej odbędzie się również wykład Pani prof. dr hab. Hanny Kóčka - Krenz o najnowszych odkryciach archeologicznych oraz recital pianistyczny w wykonaniu dr. Przemysława Witka i Joanny Szynkowskiej vel Sęk.

• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.