Pogoda jutro Pogoda Poznań
3622
Poza miastem! Sowiniec jako nieoficjalne centrum czechosłowackiej kultury 1974–1989 + Gdzie jest mój dom POD PATRONATEM EPOZNAN.PL
WYSTAWA
trwa od Czwartek, 2019.04.04 do Niedziela, 2019.05.19
Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie

Poza miastem! Sowiniec jako nieoficjalne centrum czechosłowackiej kultury 1974–1989
kolekcja prof. Jindřicha Štreita
kuratorka wystawy: Štěpánka Bieleszová
wernisaż: 3.04., g. 18 | Atrium CK ZAMEK

wystawa czynna: 4.04.–19.05., g. 12-20 (wt.-nd.) | Sala Wystaw

bilety: 2 zł, w Noc Muzeów (18.05., g. 12-24) wstęp wolny

To pierwsza tak obszerna wystawa sztuki czechosłowackiej w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. Zobaczymy prace artystów prezentowanych przez Jindřicha Štreita w Sowińcu niedaleko Ołomuńca, z dala od centrów oficjalnego życia kulturalnego. Byli to artyści spoza oficjalnego obiegu, często pozbawieni możliwości wystawiania swoich prac.
W okresie tzw. normalizacji Zamek w Sowińcu, w którym dawniej mieściła się szkoła, stał się schronieniem dla wielu działających w nieoficjalnym obiegu artystów. Między 1974 a 1989 rokiem Jindřich Štreit zorganizował w Sowińcu 67 monograficznych i zbiorowych wystaw. Balansowanie na granicy tego, co dozwolone i przemycanie treści zakazanych przez ówczesny reżim przypłacił osobiście – wyrokiem więzienia w zawieszeniu, zakazem fotografowania i utratą uprawnień do wykonywania pracy pedagoga. Nigdy nie zrezygnował jednak ze sztuki, zarówno jako nieustępliwy promotor artystów, jak i znakomity fotograf.

4.04. o g. 18.30 zapraszamy na kuratorskie oprowadzenie po wystawie. 

zbiórka: w Sali Wystaw

obowiązują bilety na wystawę

„Gdzie jest mój dom” (2013–2017)
fotografie Jindřicha Štreita

wernisaż: 3.04., g. 18 | Atrium CK ZAMEK

wystawa czynna: 4.04.–19.05., g. 12-20 (pon.-nd.) | Hol Wielki

wstęp wolny

Na wystawie w Holu Wielkim zaprezentowanych zostanie 20 fotografii Jindřicha Štreita z cyklu „Gdzie jest mój dom”. Jest to przenikliwy esej wizualny, zgłębiający problem bezdomności w Republice Czeskiej. Jindřich Štreit w swoim cyklu nie stara się analizować przyczyn bezdomności lecz zanurza się w świat ludzi bezdomnych, odrzucając uprzedzenia i przyjmując postawę pokory, którą wypracował podczas wcześniej realizowanych projektów społecznych. Nie estetyzuje fotografii, tylko pokazuje świat osób bezdomnych takim, jakim jest. Fotografie Štreita zachęcają do refleksji nad chwiejnością, nieprzewidywalnością, a jednocześnie wartością własnego życia.

Jindřich Štreit urodził się 5 września 1946 roku w Vsetinie. Od czasu studiów zajmuje się fotografią, rozwijając swój cykl obrazów dokumentujących środowisko wiejskie. Od 1974 roku prowadził galerię w Sowińcu, gdzie stworzył przestrzeń dla prezentacji wielu niezależnych artystów. Pracował jako nauczyciel i dyrektor szkoły podstawowej. Aresztowany w 1982 roku za rzekome zniesławianie republiki i jej przedstawicieli poprzez swoje zdjęcia, Štreit został skazany na dziesięć miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu. Ponieważ wyrok wykluczał dalszą pracę w roli pedagoga, artysta pracował jako bibliotekarz a następnie jako dyspozytor gospodarstwa państwowego. W 1990 roku wrócił do nauczania, przyjmując posadę wykładowcy w Instytucie Fotografii Artystycznej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (od 1999 roku jest tam profesorem). Wydał kilkadziesiąt albumów fotografii dokumentalnej. Brał udział w ponad 1100 wystawach, przygotował także setki pokazów jako kurator. Jego dzieła znajdują się w wielu znaczących kolekcjach takich jak: Muzeum Sztuki Użytkowej w Pradze, Muzeum Wiktorii i Alberta (Victoria & Albert Museum) w Londynie, Międzynarodowe Centrum Fotografii (ICP) w Nowym Jorku, Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) w Nowym Jorku, Narodowa Galeria Sztuki (The National Gallery of Art) w Waszyngtonie czy Metropolitalne Muzeum Sztuki w Tokio (Tokyo Metropolitan Art Museum).

• zobacz więcej informacji o Centrum Kultury Zamek
• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail

 
WASZE KOMENTARZE[1]
~Damian: https://t-do.ru/privatznakomstva _ ___________ _______ ________ _____ ___ ___ ___ _______ ____ ___________________. ____________, __ _________ ;)
dodano: Poniedziałek, 2019.05.13 07:58, IP:46.148.202.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.