Pogoda jutro Pogoda Poznań
2716
Malta Festival Poznań
FESTIWAL

Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie
czerwiec
pnwtśrczptsond
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

29. Malta Festival Poznań odbywa się w szczególnym czasie, kiedy świat wokół nas – ten bliski, lokalny, jak i rzeczywistość globalna – rozpada się na wiele nieprzystających do siebie narracji i obrazów. Choć jako Europejczycy, mieszkańcy demokratycznych krajów, przywykliśmy sądzić, że żyjemy w najbardziej pokojowych czasach od zakończenia II wojny światowej, konflikt wyznacza dynamikę naszego życia, relacji społecznych, możliwości. To właśnie konflikt, napięcie między dwoma stanami – wojny i pokoju – jest ramą programową tegorocznej edycji Malty.

Malta to wyjątkowe spotkanie artystów, intelektualistów, osób o różnych poglądach, którzy dzielą się wiedzą, doświadczeniem, tym, (w) czym żyją. Widzowie są tutaj nie tylko uczestnikami, lecz także współtwórcami. Dlatego podczas 10 festiwalowych dni będą się przeplatać prezentacje międzynarodowego Idiomu „Armia Jednostki”, którego kuratorem jest Nástio Mosquito, z programem społeczno-artystycznym Generatora Malta, spektaklami plenerowymi i premierami teatralnymi (w tym „Hańbą” na podstawie powieści Johna Maxwella Coetzeego, w koprodukcji z Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, programem tanecznym Art Stations Foundation), projekcjami filmowymi, dyskusjami i koncertami. Ta różnorodność i ogólna dostępność wydarzeń festiwalowych są specyfiką Malty i stwarzają możliwość wielu spotkań – na przecięciu dyscyplin, form i oczekiwań.

Chcemy, żeby Festiwal, kreując w codziennym życiu pole o szczególnej grawitacji, uaktywniał w nas refleksję o tym, jak możemy uczestniczyć w rzeczywistości, co nas w niej obchodzi, a czego nie dostrzegamy, otwierał nas na różne spojrzenia, narracje i wrażliwości. Sceną dla Malty jest miasto – wraz z jego architekturą, przestrzenią publiczną, a także sprawami, którymi żyją mieszkańcy. Dlatego w różnorodnych sekcjach programu będziemy obecni na scenach i w galeriach, w dzielnicach pozostających na uboczu życia kulturalnego, w parkach i na skwerach, wreszcie – w sercu Malty, które bije na pl. Wolności, w samym centrum miasta.

Do zobaczenia w Poznaniu!


MICHAŁ MERCZYŃSKI
Dyrektor Malta Festival Poznań

PROGRAM: https://malta-festival.pl/pl/program/selected

• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.