Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
1 -7

Samolot z Polski do Wielkiej Brytanii utracił łączność radiową. Został przechwycony przez belgijskie F16

BS
wtorek, 13.02.2018 r.
godz. 11.15
BS | wtorek, 13.02.2018 r., godz. 11.15
Samolot z Polski do Wielkiej Brytanii utracił łączność radiową. Został przechwycony przez belgijskie F16
fot. Belgian Air Force

W miniony weekend samolot linii Ryanair lecący do Londynu utracił łączność z kontrolą ruchu lotniczego. Na zdarzenie natychmiast zareagowała belgijska armia, która wysłała dwa myśliwce F16 w celu przechwycenia samolotu pasażerskiego.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
1°C 1020 hPa
JUTRO
pogoda
1°C 1020 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1022 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

O zdarzeniu, do którego doszło w minioną sobotę, poinformował portal Fly4Free. Z relacji portalu wynika, że samolot należący do przewoźnika Ryanair leciał z Lublina do Londynu, a kontakt z kontrolą powietrzną utracił w rejonie Holandii. Pomimo licznych prób połączenia załoga samolotu nie odpowiadała na wezwania, a w związku z tym z ziemi poderwano dwa belgijskie F16, które miały przejąć samolot. 

Informacje o braku kontaktu przekazano też stronie brytyjskiej, która miała wysłać myśliwiec Typhoon do przejęcia samolotu po tym jak znajdzie się on w brytyjskiej strefie powietrznej. Ostatecznie jednak piloci belgijskich myśliwców przechwycili samolot, a chwilę później udało się nawiązać kontakt radiowy z pilotami odrzutowca. Samolot kontynuował swój lot i bezpiecznie wylądował na lotnisku Stansted. 

Ryanair potwierdził zdarzenie, ale nie poinformował o przyczynach problemów. Historię nagłośniły Belgijskie Siły Powietrzne za pośrednictwem serwisu Twitter.

Reklama