Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
2 -2
Reklama

W środę zostanie otwarty pierwszy parking Park&Ride w Poznaniu!

j
wtorek, 20.02.2018 r.
godz. 17.31
j | wtorek, 20.02.2018 r., godz. 17.31
W środę zostanie otwarty pierwszy parking Park&Ride w Poznaniu!
fot. Włodzimierz Hoppel

Pierwszy poznański parking typu Park & Ride przy przystanku Pestki przy ul. Szymanowskiego na Piątkowie zostanie oddany do użytku już w środę.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
2°C 1027 hPa
JUTRO
pogoda
2°C 1023 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1018 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

W środę (21 lutego) - od godz. 7.30 - kierowcy będą już mogli korzystać z pierwszego w Poznaniu parkingu Park&Ride. Powstał on na skrzyżowaniu ulic Szymanowskiego i Smoleńskiej - w pobliżu przystanku PST Szymanowskiego – poinformowała Hanna Surma, rzecznik  prezydenta Poznania i UMP.

Na parkingu Park&Ride, który powstał w pobliżu przystanku PST Szymanowskiego będą mieć do dyspozycji 130 miejsc postojowych dla samochodów, w tym 6 dla osób niepełnosprawnych, a także 20 stanowisk pod dachem dla rowerów. To jedna z inwestycji, które mają zachęcić kierowców do korzystania z transportu publicznego. Ciągle zbyt dużo samochodów wjeżdża do centrum, przez co ulice są zakorkowane. Inwestując w parkingi typu „Parkuj i Jedź” chcemy zachęcać do pozostawienia samochodu w bezpiecznym, monitorowanym miejscu i kontynuowania podróży środkami transportu publicznego - mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Parking będzie otwarty 7 dni w tygodniu (wyjątkiem będą święta) od 4.30 nad ranem do 2.30 w nocy. Parking jest wyposażony w automatyczną kasę biletową, kamery ANPR umożliwiające rozpoznawanie numerów rejestracyjnych pojazdów, terminale - wjazdowy i wyjazdowy oraz elektroniczne tablice informujące o liczbie wolnych miejsc na parkingu oraz tablica informacji pasażerskiej. Teren jest oświetlony i monitorowany, a sam system parkingowy zintegrowany jest z Poznańską Elektroniczną Kartą Aglomeracyjną (PEKA) – informuje Daniel Wawrzyniak, zastępca dyrektora ZTM w Poznaniu.

Z parkingu bezpłatnie będą mogli korzystać posiadacze karty PEKA / Elektronicznej Legitymacji Studenckiej lub Doktoranckiej z ważnym biletem: okresowym imiennym (normalny lub ulgowy) na strefy A, A+B lub A+B+C, metropolitalnym na te same strefy, na rok szkolny na te same strefy lub semestralnym na te same strefy. Co ważne bilet ZTM nie musi być na imiennej karcie kierującego, może należeć do współpasażera.

Jeżeli nie posiadamy jednego z wyżej wymienionych biletów na karcie PEKA -  należy opłacić parkowanie w kasie parkingowej - kosztuje to 15 złotych. Natomiast potwierdzenie opłaty za parkowanie na parkingu Park&Ride będzie uprawniało kierowcę do podróżowania na liniach miejskich i podmiejskich organizowanych przez ZTM (strefa A+B+C) bez potrzeby zakupu biletu na komunikację). W takiej sytuacji warto jednak pamiętać, że kierowcy samochodów osobowych korzystający z parkingów „Parkuj i Jedź” mogą podróżować autobusami i tramwajami na liniach organizowanych przez ZTM na podstawie potwierdzenia opłaty za parkowanie na parkingu Park&Ride w godzinach korzystania z parkingu, nie dłużej niż do zakończenia doby parkingowej – informuje ZTM.

Kierowcy, którzy pozostawią samochód na parkingu na dłużej niż dobę parkingową, będą musieli zapłacić opłatę dodatkową w wysokości 100 złotych.

Szczegóły dotyczące korzystania z nowego parkingu można znaleźć tutaj.

Park & Ride przy ulicy Szymanowskiego jest pierwszym w Poznaniu. Inwestycja kosztowała ponad 4 mln złotych, z czego 3 mln pochodzą z Unii Europejskiej. Kolejne parkingi przy przystankach będą budowane na Strzeszynie, Starołęce i przy ul. św Michała. Następny w kolejce ma powstać na Górczynie.

Reklama